Czym karmić dziecko w czasie biegunki?

Czym karmić dziecko w czasie biegunki?

Parę dni temu odebrałam telefon z przedszkola ,,Dzień dobry, córeczka gorączkuje i ma biegunkę.” Zostawiłam wszystko i pojechałam po nią. Po południu nie chciała nic jeść po za 2 chrupkami kukurydzianymi. Na kolację zjadła banana i kolejnych parę chrupek. Do tego zachęcałam ją do picia. Podałam także Enterol 250 w formie płynu do picia. Córeczka poszła spać a ja wyciągnęłam książki i poczytałam o żywieniu w czasie biegunki. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w żywieniu dzieci.

Po pierwsze… kiedy można stwierdzić, że dziecko ma biegunkę?

Jeżeli jego kupki są płynne oraz robione 3 lub więcej razy dziennie. U niemowląt musimy zaobserwować zdecydowanie częstsze robienie kupek (np.5-10), które są bardziej wodniste niż zazwyczaj. Dziecko może gorączkować, wymiotować, skarżyć się na bóle brzuszka.

Podstawą postępowania jest zapobieganie utracie wody z organizmu i uzupełnianie niedoborów.

Jeżeli dziecko jest w stanie ogólnie dobrym i nie widać krwi w kupce to nie trzeba od razu jechać do lekarza. W przypadku oznak odwodnienia, mocnych wymiotów, wysokiej gorączki lepiej pojechać od razu do szpitala. Odwodnienie powoduje zapadanie się żył, co oznacza, że pielęgniarka będzie miała problem z podłączeniem kroplówki nawadniającej. Tutaj naprawdę liczy się czas i niestety piszę to z doświadczenia po lekkim odwodnieniu synka parę lat temu.

Co podawać do picia?

Letnią wodę (może być mineralna aby uzupełnić elektrolity), wodę źródlaną, wodę z glukozą, kompot jabłkowy, herbatkę z kopru włoskiego, rumianek. Może być też płynna zupka.

Czego nie podawać do jedzenia?

Nie zmieniamy jakoś bardzo diety dziecka. Ograniczamy tylko produkty, które mogłyby nasilić biegunkę i gazy, czyli: • warzywa wzdymające: brokuły, kalafior, strączkowe, kapusta • soki świeże z warzyw i owoców • surowe owoce (szczególnie gruszki, jabłka, cytrusy) • słodycze i słodkie soczki, napoje • pełnoziarniste produkty typu chleb razowy, ryż brązowy, płatki • tłuste potrawy, szczególnie mięsne • produkty smażone (mięso, ryby, racuchy, placki)

Niemowlę karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym nadal w ten sposób karmimy. Nie podajemy innych rzeczy.

Dzieci starsze karmimy wtedy gdy mają na to ochotę tzn. częściej lub rzadziej niż zazwyczaj. Tak jak pisałam wcześniej- podstawą jest picie. Dziecko może nie mieć apetytu i wmuszanie jedzenia będzie dla niego przykre. Natomiast proponowanie nagle tylko paru produktów (jak to było w zaleceniach kiedyś) może powodować jeszcze większą niechęć do jedzenia i dalszego osłabienia.

Czasami dziecko samo ,,decyduje się” na głodówkę. Taki parogodzinny post nie jest powodem do niepokoju.

Warto podawać dziecku bakterie probiotyczne. Możemy też dodać troszkę soli do zupki (sód zatrzymuje wodę w organizmie). Nie należy podawać popularnego dawno temu tzw.,,węgla”, czyli węgla medycznego, leczniczego, aktywnego, aktywowanego, albo leków hamujących ruchy jelit. Najczęściej biegunka mija samoistnie w ciągu max.tygodnia. Wymioty trwają do 2 dni.

Sprawdzone posiłki i przekąski:

• zupka z marchewki (woda, marchewka i szczypta soli) • gotowane/pieczone jabłko • suchary, wafle ryżowe, chrupkie pieczywo pszenne, kukurydziane • banany, jagody • ryż, kleik ryżowy Uwaga: dzieciom nie podajemy coca-coli (uznawanej przez niektórych za lek na biegunkę, wymioty, kaca, niestrawność, ból brzucha….). To że Tobie cola pomaga nie oznacza, że będzie też dobra dla Twojego dziecka.