Książka ,,Wielkie wyzwanie - smyka odżywianie!"

Wielkie wyzwanie - smyka odżywianie!"

czyli najlepsze taktyki na małe smyki

Prawda jest tak, że przed Tobą duże wyzwanie! 🙂

Teraz i przez kolejne lata Twoje dziecko będzie Cię  zaskakiwać swoim stosunkiem do jedzenia. Będą mu się zmieniały upodobania (czasem z dnia na dzień!) i będzie próbować wpłynąć na Twoje wybory i stanowisko w kwestii posiłków. To czas wpajania i utrwalania w świadomości dziecka pozytywnych zasad.

Dzięki tej książce będzie Ci łatwiej zrozumieć niektóre zachowania dziecka i jego potrzeby. Powstała ona na podstawie moich własnych doświadczeń (moje dzieci mają obecnie 6 i 8 lat) oraz setek konsultacji w ciągu ostatnich lat.

Jeśli wprowadzisz moje zalecenia to już po kilku dniach zauważysz zmiany! 

W mojej książce/ebooku ,,Wielkie wyzwanie – smyka odżywianie!” bardzo praktycznym poradniku o żywieniu małych dzieci znajdziesz opis jednego z najbardziej wyjątkowych okresów w życiu dziecka, czyli wiek pomiędzy 13. a 36. miesiącem. To naprawdę WYMAGAJĄCY WIEK. 

W księgarniach pełno jest książek w których pełno jest teorii. Gdy kilka lat temu zamarzyłam o własnej książce to wiedziałam , że RODZICE POTRZEBUJĄ PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK! Nie mają czasu na złożone opisy i rozważania.

Taka jest moja książka/ebook – bez lania wody, same konkrety.

Wystarczy, że otworzysz konkretny rozdział i będziesz wiedziała co możesz zrobić! W dodatku wiele z tych porad pomoże Ci także w kolejnych latach!

"Myślałam, że już wiem wszystko o tym jak powinnam żywić córkę 🙂 Oglądam Pani livy na facebooku, słucham podcastów… a jednak nie! Książka otworzyła mi oczy, że teraz jest czas, abym jeszcze bardziej zwróciła uwagę na produkty i sposób jedzenia córki. Fajnie, że książka jest taka praktyczna. To bardzo na plus."
"Pani Zuziu ebook jest świetny. Mam w domu już kilka książek o żywieniu dzieci i nigdzie nie ma tylu porad! Wszędzie są takie ogólniki, a tu konkret. Tak lubię! Dziękuję, będę polecać :)”
"Książka jest tak napisana, że nie można przestać jej czytać a jak się przerwie to szybko się do niej wraca. Ma mnóstwo istotnych informacji ujętych tak jakby rozmawiało się z koleżanką przy dobrej kawie❤️ mistrz! Odkąd zostałam mamą nie mogę skończyć żadnej książki, głównie z tego powodu, że często trafiam na jakiś rozdział, który zwyczajnie albo jest za długi albo jest przesyt informacji na raz albo coś zwyczajnie mnie zniechęca, oczywiście pomijając to, że przy dziecku zwyczajnie brakuje czasu na spokojne czytanie, tak więc dla mnie chyba największa wartość to to, że książka nie męczy, jest w niej wiele nowych informacji, ale i uporządkowałam sobie dzięki niej te stare❤️"
"Przez weekend przeczytałam całego e-booka! Już wiem nad czym muszę i CHCĘ popracować. Na szczęście od razu go w domu wydrukowałam i teraz jest cały popodkreślany :)))"
"Książka jest rewelacyjna. Jest w niej wiele wskazówek i przydatnych rad. Taki e-book prosto dla Mam... jest po prostu taki prawdziwy:). Wszystko jest przejrzyście opisane. Szczerze polecam, na pewno zostanie dla każdej z Mam jednym z najlepszych lub najlepszym przewodnikiem:) Dla mnie jest Naj:)"
"Moje własne żywienie od okresu dorastania to pasmo eksperymentów i bojów stoczonych ze złymi nawykami żywieniowymi, a co za tym idzie zbędnymi kilogramami i dolegliwościami. Bardzo chciałabym oszczędzić tego mojej córce! Już na szkole rodzenia zapisałam się na kurs z panią Zuzanną i była to bardzo dobra inwestycja. Gdy córka skończyła roczek poczułam się znów zagubiona i znów przypomniałam sobie o Dietetyce Smyka. Całe szczęście - poradnik jest kompleksowy, porusza wiele kwestii związanych z żywieniem, odpowiada na każdą moją wątpliwość w zwięzły, a zarazem wyczerpujący sposób. Bardzo polecam, mój nr 1 poradników."
"Polecam e-book dotyczący żywienia małych dzieci. Książka napisana jest bardzo przyjemna w odbiorze a tym samym informacje w niej zawarte łatwo się zapamiętują. Gorąco polecam !"

CO ZNAJDZIESZ W ŚRODKU?

Książka/ebook zawiera 31 rozdziałów. 

 • DLACZEGO ŻYWIENIE MAŁEGO DZIECKO TO WYZWANIE?
  Przeczytasz o podstawowych potrzebach żywieniowych (i nie tylko) małego dziecka, zachowaniach wobec jedzenia, umiejętnościach, porcjach i grupach produktów.
 • ŻYWIENIE DZIECKA CHODZĄCEGO DO ŻŁOBKA
  Rozdział obowiązkowy dla rodziców dzieci, które chodzą lub niedługo pójdą do żłobka. Informacje w nim zebrane będą też pomocne dla rodziców 3 latków, które rozpoczynają przygodę z przedszkolem.
 • ŻYWIENIE DZIECKA POZOSTAJĄCEGO W DOMU
  Te informacje rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące posiłków w kontekście drzemek i aktywności dziecko pozostającego w domu pod opieką rodzica, babci, niani. Zobaczysz jak to wszystko ułożyć, żeby każdy dzień był dobry.
 • TRZY WAŻNE MINERAŁY
  W tym rozdziale skupiłam się na 3 minerałach, o które najczęściej pytają mnie rodzice, czyli jak zwiększyć ilość/nie dopuścić do niedoborów wapnia, żelaza i magnezu, i czemu są one tak ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka.
 • SÓL I CUKIER W DIECIE MAŁEGO DZIECKA
  Solić czy nie solić - oto jest pytanie! A jeśli solić to od jakiego wieku, ile i co? Czy małe dziecko może jeść słodycze? Po przeczytaniu tego rozdziału będziesz wiedziała jak do tego podejść racjonalnie!
 • NAPOJE W DIECIE MAŁYCH DZIECI
  Soczki, herbatki, smoothie, kakao, kawa zbożowa…? Po pierwszym roku warto wykorzystywać różne napoje, aby jeszcze bardziej wzbogacić dietę dziecka w dobre składniki i nowe-ciekawe smaki.
 • SEZONOWE JEDZENIE NA TALERZU
  Co innego jemy latem, a co innego zimą, i moim zdaniem to jest super. W tym rozdziale pokazuję różnice w diecie, wynikające z potrzeb organizmu w konkretnych porach roku i wskazuję najlepsze produkty, które warto dziecku podawać.
 • SUPERFOOD DLA MAŁEGO DZIECKA
  Poznasz, aż 39 wybranych superfoods dla małych dzieci! Do każdego z nich dopisałam, czemu warto je jeść, abyś mogła dobrać produkt do potrzeb dziecka (np. karob jest dobrym źródłem błonnika, cynku, magnezu, wapnia, żelaza itd.). Po tym rozdziale będziesz wiedziała, które superfoods są korzystne, ale przede wszystkim bezpieczne dla malucha!
 • JEDZENIE W PLENERZE, W PODRÓŻY I NA WYJAZDACH
  Jeśli czasami nie masz pomysłu co zabrać na spacer, albo wyjazd za miasto, to po tym rozdziale zobaczysz ile masz możliwości i jak to połączyć z innymi posiłkami w ciągu dnia! Zwracam też uwagę na przygotowania do podróży, reagowanie w przypadku choroby lokomocyjnej i bezpieczeństwo posiłków ,,w drodze”.
 • JEDZENIE W CZASIE ZAPARĆ, BIEGUNKI LUB WYMIOTÓW
  Wskazuję konkretne produkty, które należy podawać dziecku oraz te, które należy wykluczyć lub ograniczyć. W takich momentach raczej nie masz czasu na szukanie sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na poprawę samopoczucia.
 • JEDZENIE PODCZAS PRZEZIĘBIENIA
  Dowiesz się jakie jedzenie wzmacnia odporność, jak choroba wpływa na apetyt dziecka i otrzymasz moje wskazówki dietetyczne na czas choroby
 • DIETY BEZ MLEKA, BEZ JAJEK LUB BEZ GLUTENU
  Jeśli Twoje dziecko nie może jeść nabiału, albo po prostu nie lubi tych produktów i potrzebujesz wskazówek jak nie dopuścić do niedoborów to ten rozdział jest dla Ciebie! Będzie on pomocny także rodzicom, których dziecko źle reaguje na gluten, albo powinno mieć dietę bezglutenową (np.przy autyzmie)
 • DIETA DOBRA DLA JELIT
  Owsiki, łamie, glista ludzka to najpopularniejsze pasożyty, którymi zakażają się dzieci. Tutaj potrzebna jest dobra dieta! W tym rozdziale podpowiadam także, jak stworzyć idealne warunki dla namnażania się dobrych bakterii.
 • POŻEGNANIE Z PIERSIĄ
  Na każdą mamę karmiącą piersią przychodzi w końcu ten moment. Raz, jest to decyzja mama, a raz dziecka. Obojętnie, kto ją podejmuje - po tym rozdziale zakończysz laktację w sposób łatwy i prawidłowy.
 • POŻEGNANIE Z BUTELKĄ
  Jeśli pewnego dnia uznasz, że już nie chcesz kupować i podawać mleka modyfikowanego dziecku, to znajdziesz tutaj aż 10 pomysłów, które pomogą Ci w realizacji celu.
 • CO ROBIĆ, GDY DZIECKO NIE MA APETYTU?
  Brak apetytu od czasu do czasu, przydarza się każdemu. Gorzej, gdy dziecko od tygodni albo miesięcy (!) dziobie jedzenie i prawie na nic nie ma ochoty. Wtedy konieczne są konkretne kroki - i tu je znajdziesz.
 • JAK SOBIE RADZIĆ Z WYBIÓRCZOŚCIĄ POKARMOWĄ?
  Rozdział dla rodziców, których dziecko je tylko konkretne produkty. Przeczytasz jakie zachowania wobec jedzenia są normą w tym wieku i co możesz zrobić, aby rozszerzyć dietę dziecka o nowe smaki czy konsystencje.
 • CO ROBIĆ, GDY DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ W ŻŁOBKU?
  Czasami obserwowanie rówieśników podczas posiłku działa cuda, a czasami po posłaniu dziecka do żłobka, z dnia na dzień zaczyna ono gorzej jeść. Co wtedy możesz zrobić? Tego właśnie dowiesz się w tym rozdziale. Wiedzą przyda się także, jeśli dziecko rozpocznie edukację przedszkolną.
 • CO ROBIĆ, GDY DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ SAMODZIELNIE?
  Dziecko ma rok, półtora, dwa latka? Ma zdrowe rączki, a Ty nadal je karmisz? Czas to zmienić, wprowadzić dobre zasady i nauczyć dziecko samodzielności.
 • JAK ZACHĘCAĆ DZIECKO DO GRYZIENIA JEDZENIA?
  O ile niemowlę często prawie nie ma zębów i może mieć problemy z "gryzieniem", a tyle małe dziecko powinno już opanować tę sztukę. Papki, musy, zupy kremy itp? Czas pokazać dziecku, że chrupanie to frajda!
 • JEDZENIE MOŻE BYĆ ZABAWNE
  16 "zabaw" z jedzeniem w małych rączkach. A wszystko po to, aby jeszcze bardziej oswajać dziecko z jedzeniem. Znajome jest dla dziecka bezpieczne, a bezpieczne jest dobre!
 • MAŁE DZIECKO W KUCHNI
  Widziałaś program MasterChef Junior? Tym dzieciakom na widok jedzenia, aż błyszczą oczy! Pewnie też wiesz, że własnoręcznie zrobione jest najczęściej smaczniejszy. Gotowanie z dzieckiem to najprostsza droga do rozkochania dziecka w dobrym, domowym jedzeniu!
 • UŁATW SOBIE GOTOWANIE
  Jeśli nie widzisz na horyzoncie żadnej osobistej kucharki, to koniecznie przeczytaj ten rozdział. Małe podpowiedzi sprawią, że zaoszczędzisz czas i zachowasz spokój wewnętrzny 😉
 • CO NA ŚNIADANIE / OBIAD / PODWIECZOREK / KOLACJĘ?
  To 4 rozdziały z podpowiedziami w podpunktach co możesz podać dziecku na dany posiłek. Nie masz pomysłu na kolację? Po prostu zaglądasz do rozdziału i już masz pomysł na odpowiednie, zdrowe danie.
 • MASA CIAŁA MAŁEGO DZIECKA, CZYLI JAK CZYTAĆ SIATKI CENTYLOWE?
  Z tego rozdziału nie tylko dowiesz się na co zwracać uwagę, ale też co zrobić, jeśli obawiasz się/uważasz, że Twoje dziecko ma niedowagę lub nadwagę.
 • CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
  Przez ostatnie lata codziennie otrzymywałam maile z pytaniami o żywienie dziecka. Pisząc tę książkę wróciłam do tych maili i wybrałam problemy, które najczęściej się powtarzały, po czym po raz kolejny na nie odpowiedziałam.
 • PODSUMOWANIE I MOJE NAJLEPSZE RADY!
  Poznasz 21 moich najlepszych rad. Mogę Ci zagwarantować, że zobaczysz ogromną różnicę, jeśli wprowadzić chociaż kilka z nich! Te zasady powinny poznać wszystkie osoby, które mają wpływ na posiłki Twojego dziecka np. dziadkowie czy niania.

RECENZJE SPECJALISTÓW

,,Książka, którą masz w rękach jest przykładem (…) dobrego wsparcia. Jej ogromna moc polega na tym, że specjalistyczna wiedza na temat żywienia dzieci, przeplata się z cennymi wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie z emocjami i trudnymi zachowaniami, którymi usłana jest macierzyńska codzienność. Przejrzyste opisy, konkretne informacje i przystępny język pozwolą Ci szybko odnaleźć interesujące treści i z łatwością do nich wracać, za każdym razem, kiedy będziesz czuła taką potrzebę. To prawdziwa skarbnica wiedzy, która wzmocni Cię w przezwyciężaniu niepokoju i radzeniu sobie z trudnościami przy rodzinnym stole. Czerp zatem siłę płynącą z tej książki.” Aleksandra Sileńska, psycholog i psychoterapeuta, podwójna mama – mamaterapeutka.pl/

,,Kochani, już niedługo, za chwileczkę, w Wasze ręce oddana zostanie wyjątkowa książka o żywieniu najmłodszych dzieci. Dlaczego wyjątkowa? Bo stworzona przez osobę z wiedzą i pasją, która na co dzień wpiera rodziców w mądrym, zdrowym karmieniu maluchów. Nie jest to zbiór faktów i zaleceń, które znajdziecie w większości poradników. To pozycja bardzo przemyślana, praktyczna, poparta osobistym doświadczeniem mamy i specjalisty. Jest odpowiedzią na wiele pytań rodziców zagubionych miedzy sklepowymi półkami, wiedzą z internetu i nie zawsze proszonymi radami z otoczenia. Miałam wielką przyjemność merytorycznego wspierania Zuzanna Kłos w neurologopedycznych kwestiach poruszanych w książce, miałam przyjemność przeczytać ją jako jedna z pierwszych oraz dostałam okazję do napisania krótkiej recenzji. Dobra robota! Bardzo polecam! Ta książka to wyjątkowa pozycja, gdzie autorka kompleksowo i przejrzyście przedstawia zagadnienia związane z żywieniem małych dzieci. Jest to to szerokie spojrzenie, nie tylko okiem specjalisty dietetyka, ale również mamy, która na co dzień wprowadza te zalecenia do własnego domu. W książce praktyczne rozwiązania zdominowały rozważania teoretyczne, co sprawia, że jest ona doskonałym przewodnikiem nawet dla niedoświadczonych rodziców. Jako neurologopeda kliniczny, pracujący z dziećmi mającymi trudności w przyjmowaniu pokarmów, szczególną wartość dostrzegam w rozdziałach poświęconych gryzieniu, wybiórczości pokarmowej oraz samodzielności przy stole. Propozycje zabaw z wykorzystaniem jedzenia z pewnością polecać będę opiekunom moich małych pacjentów jako wsparcie terapii.” Kamila Szary, neurologopeda i pedagog specjalny, podwójna mama – Specjalistyczny gabinet logopedyczny Myśli i słowa neurologopeda.szczecin.pl/

“Polecam książkę dla Mam, które lubią mieć wszystko dobrze zorganizowane. Znajdziecie tu dokładne schematy i propozycje posiłków, w zależności od ilości drzemek, co pomoże ustalić plan dnia. Zuzanna przedstawia jak powinny wyglądać posiłki dzieci pozostających w domu, ale również żłobkowiczów. Polecam książkę przede wszystkim rodzicom, których dzieci niebawem skończą roczek. Przeczytanie tej książki pod koniec 1 roku życia Waszych dzieci pozwoli uniknąć Wam wielu błędów żywieniowych, dodatkowo da Wam spokojną głowę, że wiecie jak zmienić rozkład posiłków w nowych sytuacjach : zmianie schematu drzemek czy też po pójściu dziecka do żłobka. Dodatkowo będziecie wiedziały w jakie produkty warto wzbogacić swoją lodówkę, oraz jakie wartości odżywcze dają konkretne superfoody. Jest też rozdział dla Mam dzieci, które nie są wielkimi fanami jedzenia, sporo wskazówek jak zachęcić dziecko do jedzenia 😉 Ta książka to zbiór praktycznych wskazówek w jednym miejscu – warto przeczytać. Paulina Kijo, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, Mama 2-latki psychodietetyk.org/

AUTORKA

Nazywam się Zuzanna Kłos.

Jestem podwójna mamą, dietetykiem dziecięcym, certyfikowanym promotorem karmienia piersią, a teraz także AUTORKĄ KSIĄŻKI.

Współpracuję z ekspertami ,,od dzieci” (psychologiem, neurologopedą, położną) i dzięki nim dostrzegam potrzeby dzieci pod różnymi aspektami ich rozwoju.

Od 2013 roku, poprzez konsultacje i warsztaty, pomagam rodzicom wprowadzać oraz rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Prowadzę webinary/live-y, kursy online, tworzę bloga oraz nagrywam podcasty!

TERAZ jest ten czas kiedy możesz pomóc dziecku zbudować zdrowe nawyki żywieniowe,
które pozostaną z nim przez całe życie!

Ta KSIĄŻKA lub ebook jest DLA CIEBIE jeśli:

 • chcesz być pewna, że dobrze żywisz swoje małe dziecko
 • potrzebujesz sprawdzonych rad i pomysłów na różne sytuacje
 • chcesz, aby Twoje dziecko jadło chętnie i bardziej różnorodnie
 • chcesz wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania swojego dziecka (a może i całej rodziny)
 • chcesz więcej przyjemności i spokoju w trakcie posiłków
 • szukasz pomysłów na śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje
 • tak jak ja lubisz konkrety i nie masz czasu na teoretyczne rozważania 😉