Czy Twój maluszek budzi się w nocy, bo jest głodny?

Czy Twój maluszek budzi się w nocy, bo jest głodny?

Karmienie dziecka w nocy to temat, który nurtuje chyba wszystkich rodziców. Na początku to naturalna potrzeba maluszka i wszyscy się z tym zgadzają. Jesteście na to przygotowane psychicznie i nawet jeśli karmicie 5 razy w nocy (bo dziecko się budzi i płacze) to czujecie, że na razie tak musi być i za parę miesięcy to się skończy.

Dobrze, ale kiedy jest ten moment, od którego nie musicie już karmić dziecka w nocy? I co zrobić, gdy Wasze dziecko myśli inaczej?🙂

Maluchy uwielbiają powtarzalne sytuacje. Zasypianie przy piersi mamy jest bardzo przyjemne. Tak samo jak noszenie na rękach, kołysanie w wózku. Na początku malutkie dziecko je około 8–12 razy dziennie. To normalne, że domaga się karmienia w nocy, bo po pierwsze – nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, a po drugie – ma malutki żołądek, który tak jak szybko się napełnia, tak i szybko robi się pusty.

Dla mamy to także przyjemne uczucie, gdy maluszek się przytula do jej piersi, słodko je, a po chwili – z błogim uśmiechem na twarzy – zasypia. Stąd pokusa kontynuowania tego zwyczaju, nawet gdy dziecko już dawno temu skończyło pół roku. Niestety, gdy po odłożeniu do łóżeczka lub po godzinie maluch się budzi z wielkim płaczem, mamie już nie jest tak przyjemnie. Zmęczenie nocne robi swoje i marzymy, żeby jak najszybciej dziecko zasnęło, a my razem z nim. 🙂 Co robimy w takiej sytuacji? Szybko znowu przystawiamy do piersi i dziecko po chwili znowu zasypia. Błędne koło. Niektóre mamy mają tak kilka razy w nocy, przez wiele miesięcy.

Nie tylko dla mamy taki przerywany sen jest niekorzystny. Wpojenie takiego mechanizmu (pobudka, karmienie, sen, pobudka) zakłóca zdrowy wypoczynek dziecka. Nocne karmienie czy picie z butelki będzie powodowało szybsze i większe moczenie pieluszki, czyli kolejny powód do pobudki. Żołądek, nerki cały czas będą zmuszone do intensywnej pracy (jakby był dzień). Organizm w takich warunkach nie może wypocząć i się zregenerować.

Mamy często zakładają, że skoro dziecko płakało, dostało pierś/butelkę i chętnie je, to znaczy, że było głodne. Dzieci, tak jak my, dorośli, mogą jeść nawet wtedy, gdy nie są głodne. W nocy często robią to nieświadomie, na zasadzie odruchu.

Dziecko po pierwszym półroczu potrafi regulować poziom cukru we krwi, więc jeżeli w ciągu dnia najada się i co miesiąc prawidłowo przybiera na wadze, to znaczy, że nie powinno być głodne w nocy. Każde dodatkowe karmienie może osłabiać apetyt na inne stałe produkty przy rozszerzaniu diety.

Dlaczego dzieci budzą się w nocy?

  • wchodzą w fazę snu płytkiego,
  • są głodne,
  • chce im się pić,
  • jest im za gorąco (duszne powietrze, spanie w ciepłych piżamkach, czapeczkach, skarpetkach, za gruby śpiworek, kocyk itd.),
  • jest im za zimno,
  • ząbkują, mają bolące i swędzące dziąsła,
  • ulewają (dziecku się nie odbiło po piciu mleka), mają refluks,
  • mają mokrą, brudną pieluszkę,
  • przeżywają skoki rozwojowe

Nie warto przekarmiać maluszka, bo zbyt pełny brzuszek będzie go  bolał!

Poniżej zestawienie możliwych powodów pobudki i formy pomocy

  1. Ząbkowanie – podaj przeciwbólowy Nurofen, posmaruj dziąsła żelem Dentinox.
  2. Ból brzuszka – zastanów się nad jedzeniem, które podajesz dziecku, przytul maluszka, pomasuj mu brzuszek,
  3. Za gorąco, za zimno – dostosuj ubranie do temperatury w pomieszczeniu.
  4. Wypadający smoczek – postaraj się jak najszybciej oduczyć dziecko ssania smoczka.
  5. Przyzwyczajenie do zasypiania przy karmieniu – podejmij próbę nauki samodzielnego zasypiania.
  6. Brudna, mokra pieluszka – przynajmniej na noc wybieraj najbardziej chłonne pieluszki.
  7. Skoki rozwojowe – uspokajaj dziecko, przeczekaj.🙂
  8. Ulewanie/cofanie się jedzenia – pionizuj dziecko po karmieniu przez około 5–10 minut, podczas karmienia ułóż dziecko w pozycji półleżącej, dostosuj porcję jedzenia do wieku dziecka.
  9. Uczucie głodu – w dzień podawaj 5–6 posiłków (w tym mleko mamy/modyfikowane), niech maluch od około 8 miesiąca życia je sycącą kolację.
  10. Pragnienie picia – po 6 miesiącu życia podawaj dziecku wodę do picia.

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Zaobserwuj te znaki

  • oblizywanie ust, wysuwanie języka,
  • skręt głowy w bok i wyciąganie szyi lub całego tułowia w tył (buzia otwarta),
  • usta ściągnięte,
  • język zaokrąglony po bokach,
  • podnoszenie dłoni do buzi i próby ssania, jeżeli dziecko nie jadło przez czas dłuższy niż 2,5 godziny,
  • ddgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz, przechodzący następnie w bardziej rytmiczne np. ,,łaaa–łaaa–łaaa”.

Jeśli faktycznie Twoje dziecko płacze z powodu głodu lub pragnienia, to wiadomo, że samo pocieszanie nie wystarczy. Warto jednak spróbować uspokoić je inaczej, a nie od razu proponować pierś. Napisał o tym William Sears w „Księdze Rodzicielstwa Bliskości”: „Nie pozbawiaj swojego męża jego udziału w nocnej opiece i niech twoje dziecko nie oczekuje, że zawsze będzie pocieszne za pomocą karmienia (…). Początkowo dzieci mogą protestować przeciwko zastąpieniu mamy przez tatę, pamiętajcie jednak, że płacz i marudzenie w ramionach kochającej osoby to nie to samo, co „wypłakiwanie się(strona 122).

Cały mój artykuł o Rodzicielstwie Bliskości z cytatami Searsów znajdziesz tutaj:

https://dietetykasmyka.pl/rodzicielstwo–bliskosci/


Korekta tekstu http://monikazaborska.pl/ Polecam 🙂

Jeżeli Twoje dziecko usypia zawsze przy piersi i budzi się, według Ciebie, za często to KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź, czy mój kurs online Dobry sen twojego dziecka jest dla Ciebie.