Zupka: dynia, papryka, kalarepa, ziemniak

Zupka: dynia, papryka, kalarepa, ziemniak

Kalarepa, należy do rodziny warzyw kapustowatych. Jest dobrym źródłem witaminy C, potasu i błonnika, a niektórzy eksperci uważają że ma właściwości zapobiegające zachorowaniu na raka. Witamina C wpływa na siły obronne organizmu w walce z przeziębieniami, jest niezbędna do utrzymania zdrowej skóry, wiązadeł i kości), potas wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi a błonnik usprawnia i chroni nasze jelita oraz obniża poziom cholesterolu.

Papryka jest świetnym źródłem witaminy C (patrz wyżej), dużo w w niej bioflawonoidów i beta-karotenu (neutralizują wolne rodniki i chronią przed rakiem). Papryka słodka (duże strąki) ma łagodny smak i szerokie zastosowanie w przyrządzaniu gotowanych potraw. Często jest głównym składnikiem, choć używa się jej także jako dodatek do kanapek czy surówek.
Czy wiecie że… papryka zmienia smak i kolor w czasie dojrzewania? Najpierw jest zielona (skórka może być ciężko strawna, ale możemy ją dłużej przechowywać), potem staje się czerwona lub żółta. W czasie dojrzewania papryka robi się słodsza.

 

Z tej ilości składników powstanie zupka na dwa dni:

  • około 1 szklanka pokrojonej w kostkę dyni (może być mrożona)
  • pół słodkiej papryki (dowolny kolor)
  • pół kalarepy (najlepiej górna część- ta przy liściach)
  • 1 średni ziemniak
  • 1-2 łyżeczki koperku (wg uznania)
  • 1 łyżka masła lub innego dobrego tłuszczu
  • woda źródlana lub przegotowana do zblendowania


Kalarepę, paprykę i ziemniaka pokrój w kostkę i wrzuć do garnka do gotowania na parze lub wrzuć do małej ilości wody (źródlanej lub z kranu) i ugotuj. Gdy warzywa będą już dość miękkie dodaj dynię i wybrany tłuszcz i gotuj jeszcze chwilę. Następnie całość zblenduj z dodatkiem wody i koperku, do preferowanej konsystencji.  Możesz też dodać suszoną lub świeżą bazylię, która świetnie komponuje się z papryką. Smak będzie jeszcze delikatniejszy, jeżeli dodasz na 250 ml zupki łyżeczkę śmietany.