Kolka czy objaw alergii?

Kolka czy objaw alergii?
Kolka… dotyczy co 5 niemowlaczka, niestety. Przychodzi codziennie późnym popołudniem lub wieczorem. W zdecydowanej większości maluszków zaczyna się i ustępuje przed końcem 5 miesiąca. Często towarzyszą jej wzdęcia brzuszka i zaparcia. Ogólnie dziecko ,,kolkowe” bardzo dobrze się rozwija i normalnie rośnie. Jak dotąd nie znaleziono dokładnej przyczyny kolki.
 
Uwaga: Kolka nie wymaga ŻADNYCH specjalistycznych interwencji. Wszelkie działania np. podawanie smoczka, masaż brzuszka, podawanie probiotyków, włączanie urządzeń szumiących czy ciepła kąpiel CZASAMI osłabiają objawy kolki.
 
Dobra wiadomość: Nie ma dowodów na to, że płacz ma związek z bólem
 
Twoje dziecko ma kolkę jeżeli:
 
1. Zaczyna i kończy płakać nagle, bez konkretnej przyczyny
2. Płacze minimum 3 godziny bez przerwy, minimum 3 razy w tygodniu
3. Prawidłowo rośnie i się rozwija.
 
Ciekawostka: Na ostatniej Konferencji Gastroenterologii Dziecięcej dowiedziałam się, że zaobserwowano, że kolka w niemowlęctwie sprzyja migrenie w przyszłości.
 
Podobno warto też zwrócić uwagę na relację między matka a dzieckiem, ponieważ zaburzenie tej relacji może nasilać objawy kolki.
 
A może to jednak alergia?
 
  • Jeżeli Twoje niemowlę nie ma biegunki ale robi kupki z niewielką ilością pasemek krwi i śluzu, bezwzględnie skontaktuj się z pediatrą. To może  być zapalenie jelita grubego spowodowane alergią na białko mleka krowiego, sojowe lub jaja kurzego.
  • Jeżeli natomiast Twoje dziecko ma częste biegunki, krew w kupkach, czasami wymiotuje, słabo przyrasta na masie ciała to jest duże prawdopodobieństwo, że to typowa alergia na białka mleka, soi, ryżu, owsa lub roślin strączkowych.
  • Jeżeli Twoje dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą to możesz spróbować mu pomóc ograniczając spożycia mleka i jego przetworów (czytaj składy produktów). Zaobserwowano, że u niektórych dzieci wystąpiła duża poprawa po przejściu mamy na dietę eliminacyjną.
  • Jeżeli Twoje dziecko cierpi na cofanie się treści z żołądka (tzw. refluks) i do tego obserwujesz suche zmiany skórne to także może być objaw alergii.
Pamiętaj: Zaparcia też mogą być spowodowane alergią na białka mleka krowiego.
 
Chcesz mieć pewność, że sposób w jaki żywisz swoje dziecko jest prawidłowy umów się ze mną na konsultację lub skorzystaj z warsztatów. Formularz kontaktowy znajdziesz TUTAJ