Przeczytaj, zanim dokarmisz maluszka mlekiem modyfikowanym...

Przeczytaj, zanim dokarmisz maluszka mlekiem modyfikowanym...

Ten temat bardzo często pojawia się w Waszych mailach.

Wracacie z kontrolnej wizyty u pediatry, który orzekł, że niemowlę karmione piersią za mało przybrało na masie ciała przez ostatni miesiąc i konieczne jest mleko modyfikowane. Czy faktycznie? Czy po jednym ważeniu lekarz powinien od razu zalecać dokarmianie?

Po pierwsze zachowaj spokój. Nie stresuj się tym od razu. Zastanów się czy przed wizytą u lekarza miałaś podejrzenia, że Twoje dziecko się nie najada– czy w ostatnim czasie częściej domagało się piersi, było rozdrażnione, denerwowało się po paru minutach karmienia, wybudzało się częściej w nocy a Twoje piersi stały się bardziej miękkie i nie czujesz, że są pełne jak były kiedyś?

Jeżeli tak, to pierwsze co polecam to solidne pobudzenie laktacji.

Oczywiście zanim przybędzie mleka możesz faktycznie podawać mleko modyfikowane, ale polecam podawanie małych ilości po uprzednim karmieniu piersią, a nie pełnej ilości zamiast niektórych karmień. Niektóre mamy myślą, że powinny poczekać więcej godzin aż mleko się zgromadzi w piersiach w ilości wystarczającej do porządnego nakarmienia. Nie, to tak nie działa. Gdy ,,dajesz” czas swoim piersią na produkcję mleka to z dnia na dzień piersi się ,,rozleniwiają” .

Jeżeli już dokarmiasz to wybieraj butelki ze smoczkiem anatomicznym lub podawaj mleko modyfikowane strzykawką, łyżeczką lub z kubeczka (np. firmy Medela).  Zwykłe smoczki butelkowe według ekspertów zaburzają odruch ssania z piersi.

Po drugie skontroluj masę ciała dziecka ponownie. Możesz to zrobić za 1-2 dni, za 4, za tydzień. Dlaczego? Mogło się zdarzyć, że przy poprzednim ważeniu dziecko miało np. pełny pęcherz i nie zrobiło kupki od kilku godzin a nawet dni. To wszystko waży. Przykład: Maluszek waży 7000 g ale zawartość pełnego pęcherza i jelit to 400 g, czyli łącznie 7400 g. Po miesiącu na ważeniu dziecko godzinę wcześniej zrobiło siusiu i porządną kupkę a waży 7500 g. Patrząc na wagę przybrało przez miesiąc tylko 100 g! W rzeczywistości aż 500.

Dlatego tak ważna jest Twoja intuicja!

Jeżeli Twoje dziecko wygląda zdrowo, ma dużo energii, interesuje się otoczeniem, jest pogodne (gdy nie ząbkuje 🙂 to zanim uznasz, że masz pewnie mało mleka, że już tracisz mleko i idziesz kupić modyfikowane… , poczekaj i obiektywnie oceń sytuację.

Częstsze domaganie się piersi może też oznaczać chęć ,,popicia”. Niektóre maluszki, gdy chce im się pić -nawet około 1 roczku- i mają do wyboru wodę w bidonie lub pierś mamy wybiorą pierś…

Kolejna sprawa niemowlęta mają małe brzuszki i dopiero około 6 miesiąca życia ich organizm uczy się regulować poziom cukru we krwi. Gdy spada poziom cukru dziecko czuje głód i od razu domaga się karmienia.

Zanim podasz sztuczne mleko przez przynajmniej 1 dobę zapisuj wszystkie karmienia oraz mokre i brudne pieluszki. Wejdź TUTAJ i pobierz wygodne dzienniki cyklu dobowego niemowlęcia  karmionego piersią. Od 6 tygodnia życia Twoje dziecko powinno dziennie moczyć przynajmniej 6 pieluszek oraz robić bez większego wysiłku miękkie kupki (częstotliwość nie ma znaczenia).

No i popatrz na siatkę centylową WHO .

Oczywiście czasami faktycznie jest potrzeba dokarmiania, czyli karmienia mieszanego (mleko mamy + mleko modyfikowane). Poziom laktacji zależy od naprawdę wielu czynników. Nawet to jak myślisz o sobie i o swoim dziecku ma znaczenie. Stres, presja otoczenia, gorsze dni także. Trudno. Każda Twoja kropla jest na wagę złota i ciesz się tym czasem nawet jeżeli wyobrażałaś sobie że będzie inaczej, łatwiej.

Jeżeli zależy Ci na dalszym karmieniu piersią, to zamiast czekać na cud lub z żalem rezygnować, poszukaj pomocy u doradcy laktacyjnego (tutaj zestawienie wg miast) lub skontaktuj się ze mną (jestem promotorem karmienia piersią).