Wszystko co musisz wiedzieć o wpływie jedzenia na ząbki- dietetyk dziecięcy pyta dentystę

Wszystko co musisz wiedzieć o wpływie jedzenia na ząbki- dietetyk dziecięcy pyta dentystę

Drodzy rodzice, postanowiłam przybliżyć Wam temat dbania o higienę jamy ustnej, ponieważ jest to pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. To tam na początku trafia każdy pokarm i napój. Często problemy gastryczne zaczynają się od problemów z niedokładnym rozdrobnieniem pokarmu, czyli żuciem . Czy wiecie, że to w jamie ustnej rozpoczyna się trawienie? To tam produkowana jest amylaza ślinowa, która wstępnie rozkłada cukry. Pokarm powinien być dobrze rozdrobniony i wymieszany z enzymami, aby lepiej został strawiony i wykorzystany przez organizm.

Polecam wprowadzić posiłki wymagające nauki ,,żucia” najwcześniej od 8 miesiąca życia. Możemy wtedy słabiej rozdrabniać zupki i przeciery owocowe oraz proponować dziecku małe i miękkie kawałki do łapania rączką. Nie wymagamy od dziecka, że musi sobie z tym poradzić, tylko proponujemy i obserwujemy reakcję (jesteśmy obok dziecka!). Od  11 miesiąca jeszcze bardziej umożliwiamy dzieciom  żucie, zwiększając ilość produktów w kawałkach.

Poprosiłam szczecińską Klinikę Stomatologiczną RaDent  o wywiad na temat profilaktyki oraz wpływu jedzenia na ząbki dzieci. Zachęcam Was do przeczytania wywiadu z dr Joanną Hetmańską – Kołacz.

Od kiedy powinniśmy zacząć myć dziecku zęby? Czy lepiej myć wyrzynające się ząbki czy dopiero gdy maluszek ma już kilka mleczaków?

Higienę jamy ustnej zaczynamy już od pierwszego dnia przecierając dziąsełka gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą. W późniejszym etapie gdy pojawiają się już ząbki myjemy je szczoteczką.

Czy powinniśmy myć paromiesięcznemu niemowlakowi zęby pastą czy możemy samą wodą?

Na rynku dostępne są pasty od pierwszego ząbka i śmiało możemy je używać.

Jaką pastę poleca Pani do mycia pierwszych ząbków – z fluorem czy bez. Pytam, ponieważ w sklepach możemy kupić pasty bez fluoru dedykowane dzieciom, które nie potrafią wypłukać ust po myciu.

Czy pasta ma być z fluorem czy bez zależy od czynników ryzyka próchnicy, które są określane na podstawie wywiadu podczas pierwszej wizyty.

Czy Pani zdaniem ssanie smoczka negatywnie wpływa na uzębienie?

Jestem zdania, że lepszy wyprofilowany smoczek niż niewyprofilowany palec lub np. pieluszka czy kocyk, ale wszystko w granicach rozsądku.

Co oznacza próchnica butelkowa? Czy faktycznie tak małe dziecko może już mieć próchnicę? W jaki sposób wpływa na ząbki podawanie mleka z butelki w nocy- dziecku, które już ma ich kilka?

Próchnica butelkowa jest wywoływana przez bakterie bytujące w jamie ustnej, szczególnie te z rodziny Streptococcus mutans. Odżywiają się one cukrami, zwłaszcza sacharozą, glukozą oraz fruktozą. Ubocznym efektem metabolizmu bakterii są kwasy niszczące szkliwo, a stąd już prosta droga do próchnicy butelkowej. Pierwsze objawy próchnicy butelkowej można łatwo przeoczyć – są to bowiem niewielkie, białe lub brązowe kropki, pojawiające się najczęściej na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Choroba ta jednak szybko postępuje i w krótkim czasie może zajmować coraz większe powierzchnie.

Ile razy dziennie powinno się myć dziecku ząbki? Czy powinniśmy myć dziecku zęby po każdym posiłku czy wystarczy wieczorem?

Myjemy zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem to podstawa. Ja zalecam jeszcze dodatkowe szczotkowanie po pokarmach które lubią zalegać np. chrupki kukurydziane, kasze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki?

Na wielkość główki dostosowanej do jamy ustnej dziecka

Od kiedy dziecko może myć zęby samodzielnie?

Od 7 roku życia.

Czy są jakieś skuteczne sposoby, aby zachęcić dziecko do mycia zębów? Niektórzy rodzice np. straszą przed robaczkami w zębach albo bólem u dentysty…

Myślę, że programy OralB, Aquafresh, czy Colgate świetnie zachęcają dzieci do szczotkowania. dostępne są również aplikacje, kalendarze szczotkowań, kolorowe gadżety itp.

Czy warto kupić dziecku szczoteczkę elektryczną? Jeżeli tak, to w jakim wieku?

Wstrzymałabym się do 7 roku życia.

Co powinniśmy zrobić jeżeli nasze dziecko podczas niefortunnego upadku ułamie lub wybije sobie mlecznego zęba?

Jest to bardzo długi temat. Pierwsze nasze kroki powinniśmy skierować do lekarza dentysty. Jeśli chodzi o wybicie zęba mlecznego nie implantujemy go do zębodołu, w przeciwieństwie do zębów stałych.

W jaki sposób możemy wzmacniać dzieciom zęby? Czy są jakieś zabiegi w tym zakresie, czy wystarczy profilaktyka i leczenie już popsutych ząbków?

Prawidłowa dieta, uboga w cukry proste, profilaktyka fluorkowa.

Czy brzydki zapach z ust dziecka może oznaczać psujące się ząbki- czy to się ze sobą nie łączy?

Nieprzyjemny zapach z ust to bardzo często popsute zęby, ale również może być to refluks.

Jakie pokarmy, przekąski i napoje najbardziej sprzyjają próchnicy?

Wszelkiego typu ,,obklejki” tzn. chrupki, owoce suszone, kaszki, ale również dodatkowym źródłem cukrów próchnicotwórczych mogą być leki w postaci słodkich syropów, tym bardziej, że w trakcie choroby dziecka rodzice często zaprzestają oczyszczania jamy ustnej.

Słyszałam, że ze wszystkich słodyczy dla zębów najzdrowsza jest czekolada. Czy to prawda?

Tak, ale gorzka i w rozsądnych ilościach.

Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Czy może lepiej po prostu je wyrwać, albo poczekać aż wypadną?

Zęby mleczne leczymy, zbyt wczesne usunięcie zęba wiąże się z konsekwencjami ortodontycznymi, a pozostawienie z bólem i ogniskiem zapalnym w organizmie.

Czy leczenie takich zębów boli dziecko? Jakie są metody leczenia próchnicy i czy borowanie jest konieczne?

Dzieci leczenie odczuwają tak samo jak dorośli leczenie zębów stałych. Zęby możemy leczyć tradycyjnie czyli wiertłem, lub też nowocześnie bezdotykowo laserem.

Czy powinniśmy przychodzić z małymi dziećmi na wizyty zapoznawcze i kontrolne? Od jakiego wieku i co jaki czas? Jak powinna wyglądać taka wizyta małego pacjenta w dobrej klinice?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna nastąpić w okresie wyrznięcia się pierwszych zębów, tj. między 6. a 12. miesiącem życia. Stanowi ją nie tylko badanie, ale również udzielanie matkom praktycznych wskazówek odnośnie pielęgnacji jamy ustnej dziecka i kariostatycznych nawyków żywieniowych. Uświadomienie matce dróg przenoszenia kariogennych drobnoustrojów oraz czynników warunkujących ich kolonizację i proliferację oraz znaczenia zdrowia własnej jamy ustnej przyczyni się do przerwania łańcucha zakażeń. To tzw. zapobieganie pierwotne. Wizyty kontrolne pacjentów z grupy niskiego ryzyka powinny odbywać się co 6 miesięcy, średniego ryzyka- co 4 miesiące, a wysokiego ryzyka co 3 miesiące.

Jakiemu najmłodszemu dziecko leczyliście, jako klinika, zęby? Jaki był powód?

Leczymy zęby z próchnicą i najmłodszy pacjent miał 18 miesięcy.

Z jakimi najgorszymi przypadkami chorych zębów u dzieci miała Pani do czynienia?

Z próchnicą kwitnącą, gdzie wszystkie zęby były do usunięcia.

No i na koniec pytanie z ciekawości- czym wyróżnia się RaDent i dlaczego właśnie do Was warto przyjść z dzieckiem?

Sedacja wziewna i bohater do zadań specjalnych, czyli laser stomatologiczny.

Bardzo dziękuje Pani Doktor za udzielenie interesującego wywiadu.

Zapraszamy na fanpage RaDent oraz do zapoznania się z informacjami o stomatologii dziecięcej  w Klinice RaDent w Szczecinie. RaDent to aż 3 placówki, dbające o dobre samopoczucie i zdrowie swoich pacjentów.