Żywienie niemowląt w 8 miesiącu życia

Żywienie niemowląt w 8 miesiącu życia

Twój maluszek rozpoczyna już 8 miesiąc życia? Wspaniale! Rośnie jak na drożdżach z każdym dniem. Potrzebuje coraz więcej sycących, pełnowartościowych posiłków uzupełniających, ale nadal podstawą jego diety jest mleko.

Niektóre niemowlęta w tym wieku przyzwyczaiły się już do siedzenie w krzesełku i pozytywnie reagują na moment karmienia, innym potrzeba jeszcze trochę czasu na oswojenie się z tą sytuacją. Mamo, nie zniechęcaj się i nie martw niepotrzebnie, jeżeli Twój maluszek nadal najchętniej pił by tylko mleko.

Nie zmuszaj dziecka do kończenia zaplanowanej porcji , jeżeli po paru łyżeczkach odmawia jedzenia. Jeżeli uważasz, że jest głodny, to zaproponuj mu dokończenie posiłku za około 15 minut. Jeżeli nadal nie chce, uszanuj to (choć pewnie Cię to niepokoi). Obserwuj dziecko, czy przypadkiem brak apetytu nie jest oznaką np. rozpoczynającej się choroby, ale nie zmuszaj. Twoje dziecko tak jak Ty czasem ma większy, czasem mniejszy apetyt i już .

W tym wieku powoli odchodzimy od karmienia piersią na żądanie . Optymalna ilość posiłków wynosi 5-6 (w tym minimum 3 mleczne), każdorazowo po około 150-180 ml objętościowo. Może się zdarzyć, że dziecko będzie wolało jeść np. 7 razy ale mniejsze porcje i jest to w tym wieku normalne. Uważaj jedynie, czy przypadkiem nie wypija za dużo napojów przed lub w trakcie posiłku, ponieważ woda rozciąga ściany żołądka i dziecko może czuć się syte od samego picia.

Posiłki uzupełniające, czyli kaszki, zupki, owoce itp. podajemy w momencie gdy dziecko jest głodne. Wykorzystujemy potrzebę jedzenia i proponujemy nowy smak. Jeżeli dziecko po paru łyżeczkach nie chce więcej jeść możemy je dokarmić mlekiem. Odwrotna kolejność może sprawić, że dziecko w ogóle nie zje posiłku bo będzie już syte po mleku.

Nadal możesz miksować wszystkie zupki i owoce, ale nadszedł taki czas gdy Twój maluch chętnie sprawdzi swoje zdolności do żucia! Pewnie zaczął już ząbkować (co nie jest dla niego przyjemne) więc każde podgryzanie miękkich pokarmów będzie zbawiennym masażem. Poczytaj więcej o metodzie BLW (Baby Led Weaning, tłum. na polski: bobas lubi wybór). Jeżeli dziecko prawidłowo siedzi i wykazuje chęć samodzielnego gryzienia (nie krztusi się byle grudką) to spokojnie możesz zaproponować mu ciekawszą odmianę od papek, kaszek i musów.

Pamiętaj: owoce i warzywa (oprócz cukinii) przed podaniem dziecku obieramy ze skórki. Warzywa podajemy duszone/gotowane. Owoce podajemy najlepiej świeże. Pokarmy i płyny powinny mieć temperaturę pokojową lub wyższą.