DS 26: Drzemki i sen nocny przedszkolaków

DS 26: Drzemki i sen nocny przedszkolaków

Ten odcinek powstał na podstawie mojego spontanicznego live’a po zajęciach z przedszkolakami (latem 2019 roku). To, co powiedziały mi dzieci tak mnie zaskoczyło, że postanowiłam wtedy podzielić się moimi spostrzeżeniami. 

Z maluszkami sprawa jest prosta: mają po kilka drzemek (bo też szybko się męczą) i najczęściej około 19-20 zasypiają na noc. Generalnie…

Między 1 a 2 rokiem dziecko przechodzi na 1 drzemkę i coraz dłużej chce być aktywne- zwłaszcza latem, gdy do późna jest jasno. Dziecko nie zna się na zegarku i nie rozumie CZEMU ma iść do łóżka.

Do tego dochodzą skoki rozwojowe, adaptacja w żłobku, czasem narodziny rodzeństwa i bardzo często nawet dzieci, które wcześniej całkiem nieźle spały, zaczynają mieć problemy ze snem.

Jedni rodzice starają się pomóc dziecku, a inni coraz częściej ,,odpuszczają” i uznają, że ich 2-3 letnie dziecko nie potrzebuje już drzemki, albo że nie uśnie w domu (mimo, że w żłobku/przedszkolu zasypia).

Moim zdaniem warto się przyjrzeć czy dziecku na pewno wystarcza ta ilość snu. 

Może lepiej wprowadzić nowe rytuały przed snem?

Może pomogą audiobooki (bajki do słuchania), które wyciszą przedszkolaka?

Może warto zwiększyć aktywność fizyczną?

A może dziecko za często ogląda bajki i piosenki w TV lub na innych ekranach? 

Pamiętaj, że to Ty jesteś mamą i lepiej wiesz, że dziecko powinno już mieć drzemkę lub sen nocny (bo np. jest coraz bardziej marudne, wpada w złość ze zmęczenia, ziewa itp.).

Zachęcaj dziecko do odpoczynku. Jeśli sama czujesz się zmęczona to powiedz o tym dziecku- może razem pójdziecie na drzemkę. U mnie to od lat jest standard i bardzo często około 14-15 wszyscy mamy sjestę po obiedzie (mam dwójkę przedszkolaków). Osobiście uwielbiam ten moment, a zauważyłam, że taka regeneracja sił sprawia, że dzieci są  spokojniejsze i lepiej się bawią, jedzą…

No i ja po takiej drzemce mam więcej cierpliwości 🙂 a to przecież bardzo wpływa na relacje w rodzinie.

Mojego podcastu możesz słuchać:

  • bezpośrednio na tej stronie
  • pobierając każdy odcinek np.na smartfona
  • poprzez bezpłatną aplikację mobilną np. iTunes, Podcasty GoogleSpotify,  którą możesz pobrać na swój telefon

Co czwartek NOWY ODCINEK!

Chcesz, abym poruszyła w podcaście jakiś temat?  Napisz do mnie na kontakt@dietetykasmyka.pl