Żywienie niemowląt w 9 miesiącu życia

Żywienie niemowląt w 9 miesiącu życia

W 9 miesiącu dziecko nabiera jeszcze większej koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwija motorykę precyzyjną.

Wszelkie przedmioty oraz większe kawałki jedzenia chwyta pomiędzy kciuk i palec wskazujący (tzw. chwyt pęsetowy). W ten sposób podnosi także okruszki z dywanu.

Bardzo interesuje się jedzeniem, które czasami traktuje jak kolejną zabawkę.  To świetny moment, aby wykorzystać jego ciekawość i dawać dziecku do rączek całe umyte owoce i warzywa np. paprykę, jabłko, gruszkę, marchewkę itp. I nazywać je. Po pierwsze oswajamy dziecko ze zdrowym jedzeniem bo może je polizać, powąchać, próbować ugryźć. Po drugie będzie ćwiczyć precyzyjne łapanie. Po trzecie uczy się nazw owoców i warzyw.

Dziecko wykonuje już bardzo wiele czynności w jakimś celu, a nie przypadkowo.

W tym miesiącu mogą (ale nie muszą) pojawić się kolejne ząbki – najczęściej dwa boczne górne siekacze.

To już czas gdy należy mniej rozdrabniać jedzenie. Oczywiście niektóre maluszki mogą się krztusić nawet malutkimi grudkami i wtedy należy nadal rozdrabiać, ale próbować i codziennie proponować dziecku choć 1 łyżeczkę mniej rozdrobnionej papki. Z czasem dziecko powinno zacząć sobie radzić z grudkami. Poprzez rozdrabnianie, gryzienie dziąsłami dzieci wzmacniają mięśnie żuchwy (te mięśnie biorą później udział w mowie), dlatego jest to ważne.

Twoje dziecko cieszy się gdy może Cię naśladować. Robi podobne miny, wydaje podobne dźwięki i możesz być przykładem także przy stole rodzinnym. Pokazuj dziecku jak powinny wyglądać posiłki: jesz na siedząco, a nie ,,w biegu”,  jesz sztućcami a czasem ręką, jecie posiłki wspólnie (1 łyżeczka zupki dla  dziecka, 1 łyżka zupy dla mamy).

Dobrze też próbować nauczyć dziecko paru ważnych i przydatnych w przyszłości zasad np. dziecko siedzi w krzesełku i czeka aż Ty też zjesz swój posiłek (nie jedz szybko i nie przerywaj jedzenia tylko dlatego, że maluch się wierci i jęczy po skończonej zupce- wytrzyj rączki i blat dziecka i daj mu coś do oglądania- małą zabawkę- jeżeli nie usiedzi jeszcze 5 minut w spokoju. Może na początku będzie się denerwował, ale zobaczy Ciebie jedzącą, sprzątającą naczynia po posiłku i po paru dniach zrozumie dlaczego musi jeszcze chwilę poczekać).

Nie denerwuj się gdy w czasie posiłku Twoje dziecko cieszy się i cały czas wyrzuca jedzenie na podłogę. Jest to tak fascynujące, że nie może się powstrzymać żeby nie sprawdzić co się stanie jak je rzuci. Najlepiej wtedy tłumaczyć co się stało np. ,,wyrzuciłeś marchewkę na podłogę, marchewka zrobiła ,,bach” i nie masz teraz marchewki”. Popatrz na dziecko i daj mu chwilę, żeby zrozumiało że jak wyrzuci jedzenie to nie będzie miało co jeść. To jest tez forma nauki poprzez zabawę.

Może się zdarzyć, że Twój maluszek jest tak ciekawy świata, że ,,nie ma czasu na jedzenie”. Podawaj do picia wodę, żeby nie zaspokajać głodu słodkimi soczkami.

W tym wieku dziecko powinno już mieć regularne pory 5-6 posiłków, w tym nadal 3 mleczne.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś to kup dziecku bidon, kubek 360 stopni lub. Możesz też uczyć dziecko pić ze zwykłego kubeczka lub Doidy ale wtedy to Ty będziesz musiała trzymać kubeczek.

Zapisz się na mój newsletter!

Twój mail jest u mnie bezpieczny. Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Zuzannę Kłos (kontakt@dietetykasmyka.pl) do wysyłki newslettera. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Tak, chcę!

Zobacz inne ciekawe wpisy