Żywienie niemowląt w 10 miesiącu życia

Żywienie niemowląt w 10 miesiącu życia

Twój maluszek ma teraz w sobie tyle energii, że nieraz ledwo za nim nadążasz i marzysz kiedy będzie kolejna drzemka. Wszystko jest interesujące, wszystkiego chce dotknąć, sprawdzić.   Jak najczęściej proponuj dziecku jedzenie, które może jeść samodzielnie rączkami. W ten sposób będziesz wspomagać rozwój umiejętności koniecznych do późniejszego posługiwania się łyżeczka i widelcem. Nie denerwuj się tylko bałaganem i nie stresuj jeżeli nauka idzie opornie. Trening czyni mistrza i każde dziecko prędzej czy później zaczyna jeść ,,ładnie”. Chwal i pięknie się uśmiechaj z każdym kęsem i każdą próbą włożenia łyżeczki do buzi. Oczywiście pomagaj dziecku i prowadź (gdy to konieczne) jego rękę.

Sprawdź TUTAJ nowości w diecie przewidziane na 10 miesiąc. A tutaj masz NOWE PRZEPISY.

Gdy podasz mu posiłek w miseczce to prawdopodobnie będzie się bawiło w wyjmowanie i wkładanie jedzenia do środka. Twój maluszek może też celowo wyrzucać jedzenie na podłogę, żeby zobaczyć jak Ty je podnosisz. Fajna zabawa, co 😉

Twój maluszek rozumie już proste polecenia, więc powtarzaj spokojnie jak mantrę ,,nie wolno” gdy rozrzuca jedzenie, albo ,,kaszkę jemy łyżeczką” gdy wkłada do niej rączki i oblizuje. Takie zachowania są dopuszczalne przy początkach rozszerzania diety, ale teraz Twoje dziecko już ma prawie 10 miesięcy i czas na naukę pierwszych dobrych manier!

Dziecko nadal najchętniej będzie piło z kubka niekapka. Jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane to możesz to robić z butelki.

Dziecko coraz bardziej zwraca uwagę na kolory i ,,estetykę” posiłków.

Podawaj jedzenie w ładnych kolorowych miseczkach, talerzykach, zadbaj o to, żeby kolory posiłków byłe ,,soczyste”. Blado-bure kaszki nie będą wyglądały zachęcająco, choć ich smak może być wspaniały. Pamiętaj, że ,,jemy także oczami”. Wystarczy do kaszki dodać trochę jagód, żeby zrobiła się apetycznie fioletowa, czy soku z wiśni, malin czy truskawek żeby była różowa.

Pozwól dziecku gryźć. Niech to będą miękkie produkty. Nadal pilnuj dziecko i oceń czy już jest na to gotowe.

Wieczorem umyj dziecku ząbki (choćby tylko miało 2) miękką szczoteczką. Polecam np. Oral-B dla dzieci poniżej 24 m.ż. A po myciu już nie podawaj mleka (chyba że karmisz piersią).

Zapisz się na mój newsletter!

Twój mail jest u mnie bezpieczny. Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Zuzannę Kłos (kontakt@dietetykasmyka.pl) do wysyłki newslettera. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Tak, chcę!

Zobacz inne ciekawe wpisy