Wszystko co musisz wiedzieć, aby ułatwić sobie i dziecku zakończenie karmienia piersią

Wszystko co musisz wiedzieć, aby ułatwić sobie i dziecku zakończenie karmienia piersią

Karmienie piersią to wyjątkowy okres w życiu każdej karmiącej mamy i jej dziecka. Jesteście ze sobą niemal połączeni. Ty jesteś zależna od dziecka a dziecko od Ciebie. Kiedyś ten etap się kończy- samoistnie lub jedno z Was go kończy- dziecko lub Ty. Tutaj skupię się tylko na sytuacji gdy mama chce lub musi zakończyć karmienie piersią i chce to zrobić naturalnie i dobrze.

Zakładam, że już podjęłaś decyzję, więc przejdę do meritum i nie będę poddawała tego w wątpliwość. Mam nadzieję, że to Twoja i tylko Twoja decyzja i dobrze się z nią czujesz. Jesteś gotowa na ograniczenie lub całkowite zakończenie karmienia piersią. Nie miej wyrzutów sumienia tylko ciesz się i doceniaj to, że w ogóle karmiłaś i dałaś swojemu maleństwu część siebie.
Pobierz darmowego e-booka Mleko i wszystko jasne! Dowiesz się np. jak utrzymać laktację na dłużej i jak najlepiej podawać mleko modyfikowane.
Motto La Leche League (ogólnoświatowej organizacji wspierającej i edukującej mamy karmiące piersią) mówi zrób to ,,stopniowo i z wielka miłością” i ja się z tym zgadzam. Jeżeli możesz płynnie ograniczyć lub zakończyć karmienie-  zrób tak.
Większość mam umie przewidzieć albo nawet zaplanować ten moment w związku np. z powrotem do pracy, wyjazdem, kolejną ciążą (choć można karmić w ciąży). Wiesz, że za miesiąc to nastanie to powoli zmieniaj ten rytuał. Jest to ważne dla Ciebie i dla dziecka. Oszczędzi Wam to stresu a Tobie dodatkowo bólu piersi i uczucia przepełnienia.
Jeżeli Twoje dziecko je wyłącznie Twoje mleko
i nie skończyło 4 miesiąca to zamiast jednego z karmień piersią podaj mu porcję mleka modyfikowanego 120-150 ml. Wybierz dobrej jakości mleko, które nie zawiera innych cukrów niż laktoza, czyli cukier mleczny.
Odczekaj tydzień, aby zaobserwować czy dziecko dobrze się czuje po tym mleku i zastąp kolejne karmienie mlekiem modyfikowanym w tej samej ilości. Czasami dziecku nie smakuje dane mleko i trzeba spróbować podać mleko innego producenta.
Jeżeli Twoje dziecko ma więcej niż 4 miesiące
to możesz (ale nie musisz) także zastąpić 1 karmienie piersią mlekiem modyfikowanym lub w zamian podać pierwszy posiłek uzupełniający. Musisz być jednak pewna, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety i wykazuje zainteresowanie  jedzeniem stałym. Zacznij podawać też małe ilości wody źródlanej do picia. Do końca 9 miesiąca najlepiej podawać 4 posiłki mleczne (mleko lub kaszka na mleku) i max. 2 uzupełniające (owoce, zupka, kaszka bezmleczna).
Jeżeli Twoje dziecko ma ponad 6 miesięcy
to zamiast 1 karmienia piersią wprowadź posiłek uzupełniający. Oczywiście, dziecko powinno być gotowe, ale w tym wieku możesz spokojnie zachęcać do jedzenia zupek czy kaszek. Podawaj wodę źródlaną do picia z kubka niekapka.
Po minimum 3 dniach, gdy nie zaobserwowałaś reakcji alergicznej lub nietolerancji, możesz zastąpić kolejne karmienie piersią innym posiłkiem uzupełniającym lub mlekiem modyfikowanym. Spróbuj zrobić tak, aby przerwy między karmieniami piersią było stosunkowo równe np. co 6, co 8, co 12 godzin. Twoje piersi Ci za to podziękują. Jako ostatnie wyeliminuj karmienie wieczorne lub poranne. Pamiętaj aby po 6 miesiącu starać się rozgraniczać wieczorne karmienie piersią i zasypianie. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Jeżeli chcesz lub musisz dość szybko zakończyć karmienie piersią to powinnaś wiedzieć, że minie parę dni zanim Twoje piersi przestaną produkować mleko.
  • pij codziennie 3 szklanki naparu z szałwii
  • możesz dodatkowo pić napar z mięty pieprzowej
  • schładzaj piersi zimnymi okładami (mokre, tetrowe pieluszki będą idealne)
  • odciągaj najlepiej ręcznie nadmiar mleka, ale tylko do uczucia ulgi
  • możesz wkładać do stanika zimne, roztłuczone liście białej kapusty lub robić sobie okłady na piersi z twarogu
Zadbaj też o sferę emocjonalną dziecka. Jeżeli to Ty podejmujesz tę decyzję to bądź konsekwentna. Jeżeli dziecko domaga się piersi a Ty odmawiasz i odciągasz jego uwagę od swojego stanika, proponujesz inny posiłek to rób to konkretnie. Nie ulegaj w momencie gdy Twoje dziecko wymusza karmienie piersią płaczem. Bądź pewna swojego wyboru i szanuj uczucia dziecka. Nie możesz raz mówić NIE a po 15 minutach podawać jednak pierś. Dlaczego? Bo za każdym razem gdy tak zrobić i będziesz odmawiać, Twoje dziecko poczuje się odrzucane i będzie myśleć, że musi płakać i prosić o pierś. Dziecko Ci ufa, więc Ty także zaufaj swoim wyborom. Jak już mówisz NIE to rób to z uśmiechem i delikatnie, ale konsekwentnie. Dobrze by było gdyby ten inny posiłek zastępczy podawał np. tata, babcia albo ktoś bardzo dobrze znany dziecku. Niech to nie będzie dla dziecka szokiem tylko nowym, ekscytującym i przyjemnym momentem.
Dawajcie w tym czasie dziecku dużo czułości, przytulajcie i całujcie ile się da. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko źle znosi odstawienie od piersi pocieszaj go, pozwól na okazywanie żalu. Bądź blisko.
Niektóre starsze niemowlęta i małe dzieci najlepiej sobie ,,poradzą” gdy mama zniknie z pola widzenia np. na weekend. Wtedy najlepiej przekazać pałeczkę tacie i zaprosić jeszcze ukochaną babcię czy dziadka. Starsze niemowlęta poradzą sobie jedząc 2-3 razy mleko lub mleczne posiłki (typu jogurt) oraz 2-3 inne posiłki typu zupka, kawałki warzyw czy owoców. W dobrej atmosferze w ciągu 2 dni jedzenia tylko takich posiłków dziecko niemalże zapomina o piersiach.
Karm tak długo jak Ty i Twoje dziecko tego chcecie. Nie ma górnej granicy. Nie ma też idealnego momentu na zakończenie. Wszystko zależy od Was.

Zapisz się na mój newsletter!

Twój mail jest u mnie bezpieczny. Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Zuzannę Kłos (kontakt@dietetykasmyka.pl) do wysyłki newslettera. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Tak, chcę!