Częste pobudki na karmienie dziecka w nocy

Częste pobudki na karmienie dziecka w nocy

 

Karmienie dziecka w nocy to temat, który nurtuje chyba wszystkich rodziców. Na początku to naturalna potrzeba maluszka i wszyscy się z tym zgadzają. Jesteście na to przygotowane psychicznie i nawet jak karmicie 5 razy w nocy (bo dziecko się budzi i płacze) to czujecie, że na razie tak musi być i za parę miesięcy przestanie się budzić. Ok, ale kiedy jest ten moment w którym nie musimy już karmić dziecka w nocy? I co zrobić gdy Wasze dziecko myśli inaczej ? 🙂

Pobudki na karmienie to także rytuał. Maluchy uwielbiają powtarzalne sytuacje. Zasypianie przy mamy piersi jest bardzo przyjemne. Tak samo jak noszenie na rękach, kołysanie w wózku. Na początku malutkie dziecko je około 8 -12 razy dziennie. To normalne że dziecko domaga się karmienia w nocy bo po pierwsze nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, po drugie ma malutki żołądek, który szybko się napełnia i szybko robi się pusty. Dla mamy to także przyjemne uczucie gdy maluszek się przytula do jej piersi, słodko je a po chwili z błogim uśmiechem na twarzy zasypia. Stąd pokusa kontynuowania tego zwyczaju, nawet gdy dziecko już dawno temu skończyło pół roku. Niestety gdy po odłożeniu do łóżeczka lub po godzinie się budzi z wielkim płaczem- mamie już nie jest tak przyjemnie. Zmęczenie nocne robi swoje i marzymy żeby jak najszybciej dziecko zasnęło, a my z nim 🙂 Co robimy? Szybko znowu przystawiamy do piersi i dziecko po chwili znowu zasypia. Błędne koło. Niektóre mamy mają tak kilka razy w nocy, przez wiele miesięcy. Nie tylko dla mamy taki przerywany sen jest niekorzystny. Wpojenie takiego mechanizmu (pobudka-karmienie-sen-pobudka) zakłóca zdrowy wypoczynek, sen dziecka. Nocne karmienie czy picie z butelki będzie powodowało szybsze i większe moczenie pieluszki, czyli kolejny powód do pobudki. Jego żołądek, nerki cały czas będą zmuszone do intensywnej pracy (jakby był dzień). Organizm nie może wypocząć i się zregenerować. Mamy często zakładają, że skoro dziecko płakało i dostało pierś/butelkę i chętnie je to znaczy że było głodne. Dzieci, tak jak my-dorośli mogą jeść nawet gdy nie są głodni. W nocy często robią to nieświadomie, na zasadzie odruchu. Dziecko po pierwszym półroczu potrafi regulować poziom cukru we krwi, więc jeżeli w ciągu dnia najada się i co miesiąc prawidłowo przybiera na wadze, to znaczy, że nie powinno być głodne w nocy. Każde dodatkowe karmienie może prowadzić do nadwagi, do niewłaściwego zrozumienia celu jedzenia i jedzenia z niewłaściwych powodów. Może też osłabiać apetyt na inne stałe produkty przy rozszerzaniu diety.

Dzieci budzą się w nocy bo:
  • weszły w fazę snu płytkiego
  • są głodne
  • chce im się pić
  • jest im za gorąco (duszne powietrze, spanie w ciepłych piżamkach, czapeczkach, skarpetkach, za gruby śpiworek, kocyk itd.)
  • jest im za zimno
  • ząbkują, bolące swędzące dziąsła
  • ulewają (dziecku się nie odbiło po piciu mleka), refluks
  • mają mokrą, brudną pieluszkę
  • przezywają skoki rozwojowe

Nie warto przekarmiać maluszka, bo zbyt pełny brzuszek będzie bolał i będzie dłużej trawił. Możliwe też ulewania lub cofanie się posiłku. Karmienie butelką przez sen grozi zakrztuszeniem.

Poniżej zestawienie powodu pobudki i możliwości pomocy

Ząbkowanie —–>podaj przeciwbólowy Nurofen, posmaruj dziąsła żelem Dentinox

Ból brzuszka ——> zastanów się nad jedzeniem które mu podajesz, przytul, pomasuj brzuszek

Za gorąco, za zimno ———>  dostosuj ubranie do temperatury pomieszczenia

Wypadający smoczek ———> postaraj się jak najszybciej oduczyć od ssania smoczka

Przyzwyczajenie do zasypiania przy karmieniu ——–> podejmij próbę nauki samodzielnego usypiania

Brudna, mokra pieluszka ——-> przynajmniej na noc wybieraj najbardziej chłonne pieluszki

Skoki rozwojowe ——-> uspokajaj dziecko, przeczekaj 🙂

Ulewanie/cofanie jedzenia ——-> pionizuj dziecko po karmieniu przez około 5-10 minut, podczas karmienia ułóż dziecko w pozycji półleżącej,  dostosuj porcję do wieku dziecka

Uczucie głodu ——-> w dzień podaj 5-6 posiłków ( w tym mleko mamy/modyfikowane), podawaj sycąca kolację od około 8 m.ż.

Pragnienie picia ——-> po 6 m.ż. podaj wodę do picia

Objawy głodu:

• Oblizywanie ust, wysuwanie języka

•Skręt głowy w bok i wyciąganie szyi lub całego tułowia w tył (buzia otwarta)

• Usta ściągnięte

• Język zaokrąglony po bokach

• Podnoszenie dłoni do buzi i próby ssania jeżeli dziecko nie jadło powyżej 2,5 godzin

• Odgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz, przechodzący następnie w bardziej rytmiczne np. ,,łaaa-łaaa-łaaa”

 

Jeśli faktycznie Twoje dziecko płacze z powodu głodu lub pragnienia to wiadomo, że samo pocieszanie nie wystarczy. Ale warto spróbować uspokoić dziecko inaczej niż od razu proponować pierś ,,żeby dziecko uspokoiło się i zasnęło”. 

Napisał o tym William Sears w Księdze Rodzicielstwa Bliskości :

,, Nie pozbawiaj swojego męża jego udziału w nocnej opiece i  niech twoje dziecko nie oczekuje, że zawsze będzie pocieszne za pomocą karmienia. (…) Początkowo dzieci mogą protestować przeciwko zastąpieniu mamy przez tatę, pamiętajcie jednak, że płacz i marudzenie w ramionach kochającej osoby to nie to samo, co ,,wypłakiwanie się”. (strona 122)”

Cały mój artykuł o Rodzicielstwie Bliskości z cytatami Searsów znajdziesz tutaj http://dietetykasmyka.pl/rodzicielstwo-bliskosci/

 

Jeżeli Twoje dziecko usypia zawsze przy piersi i budzi się wg Ciebie za często to KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź czy mój kurs online Dobry sen twojego dziecka jest dla Ciebie

 

Zapisz się na mój newsletter!

Twój mail jest u mnie bezpieczny. Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Zuzannę Kłos (kontakt@dietetykasmyka.pl) do wysyłki newslettera. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
Tak, chcę!

Zobacz inne ciekawe wpisy