Częste pobudki na karmienie dziecka w nocy

Częste pobudki na karmienie dziecka w nocy
Karmienie dziecka w nocy to temat, który nurtuje chyba wszystkich rodziców. Na początku to naturalna potrzeba maluszka i wszyscy się z tym zgadzają. Jesteście na to przygotowane psychicznie i nawet jak karmicie 5 razy w nocy (bo dziecko się budzi i płacze) to czujecie, że na razie tak musi być i za parę miesięcy przestanie się budzić. Ok, ale kiedy jest ten moment w którym nie musimy już karmić dziecka w nocy? I co zrobić gdy Wasze dziecko myśli inaczej ? 🙂 Pobudki na karmienie to także rytuał. Maluchy uwielbiają powtarzalne sytuacje. Zasypianie przy mamy piersi jest bardzo przyjemne. Tak samo jak noszenie na rękach, kołysanie w wózku. Na początku malutkie dziecko je około 8 -12 razy dziennie. To normalne że dziecko domaga się karmienia w nocy bo po pierwsze nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, po drugie ma malutki żołądek, który szybko się napełnia i szybko robi się pusty. Dla mamy to także przyjemne uczucie gdy maluszek się przytula do jej piersi, słodko je a po chwili z błogim uśmiechem na twarzy zasypia. Stąd pokusa kontynuowania tego zwyczaju, nawet gdy dziecko już dawno temu skończyło pół roku. Niestety gdy po odłożeniu do łóżeczka lub po godzinie się budzi z wielkim płaczem- mamie już nie jest tak przyjemnie. Zmęczenie nocne robi swoje i marzymy żeby jak najszybciej dziecko zasnęło, a my z nim 🙂 Co robimy? Szybko znowu przystawiamy do piersi i dziecko po chwili znowu zasypia. Błędne koło. Niektóre mamy mają tak kilka razy w nocy, przez wiele miesięcy. Nie tylko dla mamy taki przerywany sen jest niekorzystny. Wpojenie takiego mechanizmu (pobudka-karmienie-sen-pobudka) zakłóca zdrowy wypoczynek, sen dziecka. Nocne karmienie czy picie z butelki będzie powodowało szybsze i większe moczenie pieluszki, czyli kolejny powód do pobudki. Jego żołądek, nerki cały czas będą zmuszone do intensywnej pracy (jakby był dzień). Organizm nie może wypocząć i się zregenerować. Mamy często zakładają, że skoro dziecko płakało i dostało pierś/butelkę i chętnie je to znaczy że było głodne. Dzieci, tak jak my-dorośli mogą jeść nawet gdy nie są głodni. Lubicie jeść? Gdy po obiedzie ktoś Wam proponuje pyszny deser to odmawiacie? Dzieci też lubią jeść 🙂 Dziecko po pierwszym półroczu potrafi regulować poziom cukru we krwi, więc jeżeli w ciągu dnia najada się i co miesiąc prawidłowo przybiera na wadze, to znaczy, że nie powinno być głodne w nocy. Każde dodatkowe karmienie może prowadzić do nadwagi, do niewłaściwego zrozumienia celu jedzenia i jedzenia z niewłaściwych powodów. Może też osłabiać apetyt na inne stałe produkty przy rozszerzaniu diety.

Dzieci budzą się w nocy bo:
  • Są głodne
  • Jest im za gorąco (duszne powietrze, spanie w ciepłych piżamkach, czapeczkach, skarpetkach, za gruby śpiworek, kocyk itd.)
  • Jest im za zimno
  • Ząbkują, bolące swędzące dziąsła
  • Ulewają (dziecku się nie odbiło po piciu mleka), refluks
  • Mają mokrą, brudną pieluszkę
  • Mają ochotę się znowu wtulić-potrzeba bliskości, ciepłego ciała mamy
  • Skoki rozwojowe = częstsze budzenie

Nie warto przekarmiać maluszka, bo zbyt pełny brzuszek będzie bolał i będzie dłużej trawił. Możliwe też ulewania lub cofanie się posiłku. Karmienie butelką przez sen grozi zakrztuszeniem.

Poniżej zestawienie powodu pobudki i możliwości pomocy

Ząbkowanie —–>podaj przeciwbólowy Nurofen, posmaruj dziąsła żelem Dentinox Potrzeba bliskości, strach ——->> weź na ręce, utul, pogłaskaj, uspokój Ból brzuszka ——> zastanów się nad jedzeniem które mu podajesz, przytul, pomasuj brzuszek Za gorąco, za zimno ———>  dostosuj ubranie do temperatury pomieszczenia Wypadający smoczek ———> postaraj się jak najszybciej oduczyć od ssania smoczka Przyzwyczajenie do zasypiania przy karmieniu ——–> podejmij próbę nauki samodzielnego usypiania Brudna, mokra pieluszka ——-> przynajmniej na noc wybieraj najbardziej chłonne pieluszki Skoki rozwojowe ——-> uspokajaj dziecko, przeczekaj 🙂 Ulewanie/cofanie jedzenia ——-> pionizuj dziecko po karmieniu przez około 5-10 minut, podczas karmienia ułóż dziecko w pozycji półleżącej,  dostosuj porcję do wieku dziecka Uczucie głodu ——-> powyżej 6 miesiąca podejmij próbę oduczania od jedzenia- zmień nawyk dziecka

Objawy głodu:

• Oblizywanie ust, wysuwanie języka • Skręt głowy w bok i wyciąganie szyi lub całego tułowia w tył (buzia otwarta) • Usta ściągnięte • Język zaokrąglony po bokach • Podnoszenie dłoni do buzi i próby ssania jeżeli dziecko nie jadło powyżej 2,5 godzin • Odgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz, przechodzący następnie w bardziej rytmiczne np. ,,łaaa-łaaa-łaaa” W następnym wpisie przeczytacie wywiad z Panią Agnieszką Piotrowską, pierwszą w Polsce Baby Sleep Trainer, czyli Konsultantką ds. Snu Dziecka. Zapraszam Cię także na warsztaty ,,Dobry sen” albo do indywidualnej konsultacji na której przedstawię Ci różne metody odzwyczajania dzieci od pobudek/karmienia w nocy i ułożymy idealnie dopasowany harmonogram dnia, posiłków i drzemek.

Zapisz się na mój newsletter!

Twój mail jest u mnie bezpieczny. Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Zuzannę Kłos (kontakt@dietetykasmyka.pl) do wysyłki newslettera. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
Tak, chcę!